USDPLN i EURPLN czysto technicznie

Dzisiaj rzut okiem na wykresy euro i dolara amerykańskiego wyłącznie z punktu widzenia analizy technicznej. Nie tak dawno zastanawialiśmy się czy to dobry czas na zakup dolarów amerykańskich. Bo USD po 4 złote to może okazja? Zobaczymy co dziś można odczytać z analizy technicznej.

Tutaj znajdziesz poprzedni wpis Czy dolar amerykański po 4 złote to dobra inwestycja?

Zaczynamy od analizy technicznej dolara amerykańskiego

Z bardzo bliska, na wykresie dobowym, widać wyraźny trend wzrostowy.
Druga rzecz, która wpada w oko to linia oporu, która kształtuje się gdzieś w okolicy 4,15.

Przechodzimy do dalszej perspektywy. Na wykresie tygodniowym widać trend spadkowy.
Jednakże cena porusza się w kanale i można zaobserwować wyjście ceny z tego kanału.

Z większej perspektywy, czyli interwał miesięczny, widać odbicie ceny. Odbicie nie jest idealne, ponieważ nie pokrywa się z linią trendu, lecz jest dość blisko, a ruchy cen nie są idealnymi kreskami. Bywa czasami, że trend ulega przyśpieszeniu i kolejne dołki mamy wyżej. Taka sytuacja ma miejsce obecnie na kursie rubla do dolara. Patrz wykres w poprzednim wpisie Rubel bardzo słaby, tak jak i gospodarka Rosji

Co z tych wykresów USDPLN można odczytać?
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że właśnie następuje odbicie kursu i jego wędrówka do góry, czyli złotówka zacznie słabnąć.

Teraz analiza techniczna kursu euro

Na wykresie dobowym widać, że od ostatniego dołka cena wytyczyła piękny kurs ku górze, czyli mamy trend wzrostowy, który trwa już ponad miesiąc.

Drugą obserwacją jest walka kupujących ze sprzedającymi. Na świeczkach widać ogrom górnych cieni, co oznacza, że próby wybicia się kursu i podążenia dalej trendem są ustawicznie mocno blokowane.
Potwierdzeniem tej walki jest też złagodzenie trendu poprzez wytyczenie kanału bocznego, czyli cena podążą w poziomym przedziale od połowy sierpnia. Nie mamy już takiego wyraźnego trendu wzrostowego.

Na wykresie miesięcznym widać ładny trend wzrostowy oraz odbicie, które jest dokładniejsze niż na parze USDPLN.

Oddalając horyzont, czyli spoglądając na wykres tygodniowy na EURPLN widzimy wytyczanie nowego trendu wzrostowego.
Można również i tu zaobserwować oznaki walki, ponieważ ostatnie świece na tym interwale także mają przewagę górnych cieni.

Tak więc i kurs euro wskazuje na duży potencjał, aby podążać ku górze, co oznaczać będzie słabego złotego.

Pamiętaj, że to co czytasz to są nasze spekulacje, czyli rozważania co może się stać. Może, ale nie musi. To co widzimy na poszczególnym wykresie walutowym, to jest nasz sposób jego postrzegania. Nie musi on być zbieżny z Twoim postrzeganiem lub innych osób. Poza tym wykres pozwala oszacować ruszy, ale nie określa jednoznacznie co się stanie.

źródło: opracowanie własne

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!  Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 4 września 2023