Wśród Rosjan przybywa milionerów

W państwie agresora przybywa milionerów, i to nie naciąganych bogaczy liczonych w rublach, lecz w dolarach amerykańskich. Temat wojny Rosyjsko-Ukraińskiej jest nam bardzo bliski. To właśnie Polska została najbardziej dotknięta konsekwencjami napaść Rosji na Ukrainę. Dlatego dzisiaj podzielimy się ciekawostką, jak to z finansami u agresora wygląda.

Konsekwencje wojny to zawierucha gospodarcza w naszym kraju, ale też i problemy na rynku pracy, problemy z mieszkaniami. A i w szkołach dobrze się nie dzieje przez wymieszanie dzieci z obu krajów. Kto ma wśród bliskich nauczyciela w takiej szkole, ten wie jakie to wyzwanie.

Można jeszcze dorzucić pogorszenie stanu zdrowia, tak fizycznego, jak i psychicznego. Trudniej było dostać się do specjalistów także w wyniku pomocy dla obywateli Ukrainy. No a cała zawierucha wojenna nie pomaga ogólnie na dobry stan psychiki. Strach jaki padł w naszym społeczeństwie widać było po tym, jak ludzie rzucili się na wykup obcych walut oraz do urzędu wyrabiać paszporty.

Polska traci wielkie zasoby na wsparcie swojego sąsiada. Zasoby to pieniądze, dobra materialne, miejsca zamieszkania, no i czas poświęcony uchodźcom bezpośrednio, jak i szykując całe zaplecze dla nich. Czyli nasz kraj słabnie, ponieważ funkcjonuje w bardzo dużym stopniu w trybie ochrony, a nie rozwoju.

To nie jest marudzenie, po prostu obserwacja, aby za chwilę móc ją z czymś zestawić. Także drogi czytelniku nie odbieraj tego jako próbę żalenia się lub co jeszcze gorsze – jako próbę zrzucenia winy na naszych pokrzywdzonych sąsiadów.

W Rosji przybywa milionerów mimo inwazji tego kraju na Ukrainę i wbrew nakładanym sankcjom, które powinny zablokować zdrowe funkcjonowanie gospodarki agresora.

Szwajcarski bank UBS przygotował raport z którego wynika, że w 2022 roku liczba rosyjskich milionerów wzrosła o około 56 000. Na koniec roku rosyjskiej napaści było ich 408 000. Za to liczba bardzo zamożnych osób, posiadających ponad 50 mln dolarów, wzrosła o prawie 4 500.
Rosja wzbogaciła się w ubiegłym roku o 600 miliardów dolarów. W tym samym czasie USA zubożały o 5,9 bilionów dolarów. Majątek całej Ameryki Północnej i Europy łącznie zmalał o 10,9 bln dolarów amerykańskich.

Z końcem 2022 roku w Stanach Zjednoczonych było o jeden milion mniej milionerów. Póki co w USA nadal mieszka połowa światowej populacji o bardzo wysokich dochodach.

Z raportu można dowiedzieć się, że trudno jest określić trendy majątkowe w Rosji, ale jest to jeden z nielicznych krajów, które wzbogaciły się w 2022 r. Rosnące ceny ropy naftowej mogą być jednym z czynników wzrostu bogactwa, ponieważ eksport tego surowca jest kluczowym motorem gospodarczym Rosji.

Dalej w raporcie można wyczytać, że Meksyk, Indie i Brazylia również znacznie się wzbogaciły w 2022 roku, podczas gdy najwięcej straciły Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Kanada i Australia.

Ukraińcy mają wielką przewagę w postaci morale, walczą o swój dom, o swoich bliskich. Zaczyna brakować zasobów obu stronom i sytuacja na froncie zaczyna bardzo wolno się zmieniać.
Czasami wygląda to na celowe działanie Zachodu, aby stopniowo wspierać Ukrainę, która zatrzyma u siebie najeźdźcę, żeby Rosja gospodarczo mocniej się wykrwawiła. Dlatego Zachód po trochu dozuje wsparcie. Ale to oczywiście czysta spekulacja.

Nie wiadomo na ile wiarygodne są prezentowane dane finansowe, ale pewne jest, że za wojną stoją wielkie pieniądze, nawet ogromne.
Raport daje do myślenia, jeśli chodzi o przyszłość wojny. Zdążyliśmy ochłonąć z szoku jaki wywołały działania Rosjan na Ukrainie i teraz można zacząć rozsądniej przyglądać się działaniom rządów i wielkich koncernów.

Bogacą się oczywiście nieliczni, większość społeczeństwa rosyjskiego zubożała, ale raport dobrze wskazuje na źródło zaplecza finansowego – paliwa kopalniane. Dlatego Rosja ma jeszcze zapasy do prowadzenia wojny i z tej perspektywy końca wojny ciężko wypatrywać.

Źródło danych:
bankier.pl/wiadomosc/Rosja-wzbogacila-sie-o-600-miliardow-dolarow-USA-i-Europa-stracily-biliony-8596036.html

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy! Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 21 sierpnia 2023