Rusza Krajowy Plan Odbudowy, a jak reagują kursy walut?

Bardzo ciekawa sytuacja jest na rynku walut. W końcu, chyba po 3 latach coś dobrego zaczyna się dziać z KPO. Czyli Komisja Europejska uznała, że Polska spełniła tak zwane kamienie milowe, m.in. dotyczące niezależności systemu sądowniczego, a to umożliwia wypłatę środków w ramach pierwszego wniosku o płatność z KPO. W kolejnym kroku decyzja o przekazaniu środków Polsce będzie musiała zostać zaakceptowana przez państwa członkowskie w ramach Rady.

To jest wielki krok, który otwiera drogę do wypłaty Polsce 6,3 miliarda euro w ramach KPO. Wspomniane 6,3 mld euro to 10,5% środków polskiego KPO. Z tej pierwszej kwoty 2,69 mld euro to granty, a 3,63 mld euro pożyczki.

Ale Komisja Europejska podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Krajowy Plan Odbudowy to jedno, ale jest jeszcze pozytywna decyzja w sprawie funduszy spójności.

fot. tvn24.pl

Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker wyjaśniał, że to pozwoli Polsce na dostęp do 76,5 miliarda euro (około 600 miliardów złotych) środków na okres 2021-2027 w ramach programów polityki spójności, programów dotyczących wspólnej polityki rolnej i rybołówstwa oraz programów finansowania polityki spraw wewnętrznych

A co się dzieje na rynku walut? Nic, totalnie nic. Waluty nie drgnęły, dalej spokojnie poruszają się w granicach przeciętnej płynności dla każdej z nich. Decyzja odnośnie KPO zapadła wczoraj, czyli KPO nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o wartość naszej waluty.

Większego wpływu na polskiego złotego nie miały także publikacje danych makroekonomicznych. Nawet statystyki polskiego PKB za IV kwartał, ani lutowy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu nie zrobił wrażenia na naszej walucie.

Można poczuć się jak James Bond – wstrząśnięty, lecz nie zmieszany 😉

Źródło: opracowanie własne na bazie materiałów z tvn24.pl

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy! Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 1 marca 2024