Spoglądamy na euro, dolara, złotego i na ich wzajemne powiązania

Co aktualnie dzieje się w świecie walut, a dokładniej w tym wpisie interesują nas kursy: EUR/PLN, USD/PLN oraz EUR/USD.

Kurs EUR/PLN

Dzisiejszy poranek przyniósł stabilizację kursu euro wyraźnie poniżej poziomu 4,29 zł. Na początku tego tygodnia doszło do przełamania zeszłorocznego minimum, dzięki czemu kurs euro znalazł się najniżej od lutego 2020 roku. Złoty jest zatem najmocniejszy od przeszło 4 lat.

Analitycy bankowi tłumaczą, że przełamanie wsparcia wyznaczanego przez lokalne minima z grudnia i lutego na gruncie analizy technicznej otwiera drogę ku dalszym spadkom. Potencjalnym celem jest teraz poziom 4,21 zł wyznaczany przez dołek ze stycznia 2020 roku. Tyle tylko, że analitycy nie za bardzo dostrzegają teraz czynników, które w krótkim terminie mogłyby jeszcze bardziej umocnić naszą walutę.

Za to patrząc w większej perspektywie napływ środków unijnych i walut obcych z emisji zagranicznych, a także spodziewany jastrzębi ton RPP będą czynnikami wzmacniającymi polską walutę.

Kurs USD/PLN

Kurs dolara do złotego zaliczył kolejny bardzo mocny tydzień spadków. Eksperci wielkich banków ostrzegają, że to jeszcze nie koniec przeceny.

Według ekspertów amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs już za 3 miesiące dolar amerykański notowany będzie poniżej 3,90 PLN, a za pół roku w okolicach 3,86 PLN.

Negatywne spojrzenie na kurs dolara prezentują również analitycy UniCredit. Oczekują oni kursu dolara na poziomie 3,85 PLN już w II kwartale 2024 roku, zatem do czerwca. Na koniec roku spodziewają się USD po 3,89 PLN.

Ale uwaga, tu należy mocno podkreślić, że prognozy są jednak zmienne i nie powinno się ich traktować jako pewnej wizji przyszłości.

Kurs EUR/USD

Spoglądając na główną parę walutową obecnego świata widać, że wykres od kilku dni próbuje bez powodzenia wybić poziom 1,0950.  Na dołączonym wykresie widać te ostatnie świeczki dobowe, które utraciły swoją werwę. To oznacza znaczne osłabienie trendu wzmacniania euro, albo inaczej mówiąc spowolnienie trendu osłabiania dolara. A trend ten rozpoczął się w połowie lutego.

I teraz leci ilustracja kursu. Ach, jakie piękne kanały! Aż się chce siedzieć i podziwiać 😉
Celowo zostawiliśmy poprzednie ciemniejsze kreseczki z wcześniejszych wpisów. Kurs wtedy perfekcyjnie podążał wyznaczonym kanałem.

Obecnie widać nowy kanał, czy to już trend? Teoretycznie tak, ponieważ swoją gracją tworzy linie rosnące. Aczkolwiek niektórzy analitycy techniczni mogą mieć tu zastrzeżenia, że potrzeba minimum 3 punktów stycznych z linią wsparcia lub oporu.
Niestety wykresy nie zawsze są perfekcyjne i często ich analiza bywa bardzo subiektywna.

Obojętnie jak subiektywnie oceniasz kursy walut, my obiektywnie dajemy baaardzo atrakcyjne kursy, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat 🙂

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
 
Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego
 
Tel. 52 349 38 78
 
Kom. 512 381 696


Data publikacji 14 marca 2024