Waluty drożeją, polski złoty utrzymuje trend spadkowy

Tydzień temu przeglądaliśmy wykresy euro i dolara amerykańskiego wyłącznie z perspektywy analizy technicznej. Na każdej z walut można było wyłapać po kilka sygnałów, które świadczyły o postępującym trendzie wzrostowym, czyli obce waluty systematycznie drożeją, przejmując pałeczkę od polskiego złotego, który przez ostatnie miesiące rósł w siłę.

Trend wzrostowy utrzymywał się ładnie do ubiegłej środy, kiedy to mocniej wystrzelił w wyniku niespodziewanie bardzo dużej obniżki stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Można wręcz stwierdzić, że wszyscy zostali zaskoczeni, ponieważ zgodnie z lipcowymi zapowiedziami NBP rynek szykował się na obniżkę o 25 pb. w przypadku jednocyfrowej inflacji konsumenckiej w sierpniu. Optymiści, których jest znacznie mniej, prognozowali obniżkę o 50 punktów bazowych, ale cięcia o 75 pb. do poziomu 6% rynek się w ogóle nie spodziewał.

W efekcie polski złoty jeszcze bardziej stracił. Warto także zauważyć, że nasza waluta straciła dużo w dniu ogłoszenia obniżki stóp, ale także w dniu następnym, gdy prezes Glapiński tłumaczył tą dziwną decyzję Rady Polityki Pieniężnej opowiadając, że przecież nasza gospodarka ma się bardzo dobrze, a ludzie w większości po prostu nie doceniają tego. No tak, nie zapominajmy, że przecież punkt widzenia zależy od punktu siedzenia…
I nie jest to wcale złośliwa uwaga, lecz ogólnie dobrze znany fakt każdemu człowiekowi.

Aktualnie każda z głównych walut z perspektywy analizy technicznej wskazuje na postępujący trend wzrostowy. Zapowiada się, że decyzja RPP to była oliwa do ognia i osłabienie naszej waluty będzie można jeszcze poobserwować przez kilka tygodni. Zwłaszcza patrząc z perspektywy nadchodzących wyborów i konfliktu pomiędzy naszym rządem, a Unią Europejską.

źródło: opracowanie własne

Zapraszamy do naszego kantoru w Bydgoszczy!
Oferujemy bardzo atrakcyjne kursy walut, a przy większych zakupach otrzymasz dobry rabat.

Kantor Cent Bydgoszcz ul. Dworcowa 39
róg ul. Dworcowej i Marcinkowskiego

Tel. 52 349 38 78

Kom. 512 381 696


Data publikacji 11 września 2023